BTKsosyal medyada ‘manipülatif haber’içeriklerini incelemeye aldı

  • 13 Ağustos 2018
  • BTKsosyal medyada ‘manipülatif haber’içeriklerini incelemeye aldı için yorumlar kapalı
  • 400 KEZ OKUNDU
BTKsosyal medyada ‘manipülatif haber’içeriklerini incelemeye aldı

BTK’den sosyal medyada ‘manipülatif haber’içeriklerini incelemeye aldı

BTK ; sosyal medyada “Dövizlerin devlet eliyle TL’ye çevrileceği” ve “Dolar kurunun sabitleneceği” iddialarını yayan kişi ve kuruluşlar hakkında harekete geçerek inceleme başlattı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, sosyal medyada “Dövizlerin devlet eliyle Türk lirasına (TL) çevrileceği” ve “Dolar kurunun sabitleneceği” iddialarını yayan kişi ve kuruluşlar hakkında sıkı bir denetim ve inceleme başlatıldı.

BTK sosyal medyada 'manipülatif haber'içeriklerini incelemeye aldı

BTK sosyal medyada ‘manipülatif haber’içeriklerini incelemeye aldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye göre, sosyal medyada dolaşan “Dövizlerin devlet eliyle TL’ye çevrileceği” ve “Dolar kurunun sabitleneceği” iddialarını yayan kişi ve kuruluşlar takibe alındığı Kamuoyunda infial uyandırmaya ve toplumu yanlış yönlendirmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanlar hakkında yasal yaptırımlar uygulanacak.
BTK, söz konusu içerikleri yayınlayarak veya paylaşarak söz konusu amaca hizmet edenler hakkında milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında, ilgili kurumlarla iş birliği yaparak her türlü yasal incelemenin takipçisi olacak. Yetkililer, kullanıcılardan, sosyal medyada manipülatif paylaşımda bulunanları, ilgili sosyal ağın raporlama araçlarını kullanarak şikayet etmelerini ve BTK’nin internet kullanıcılarının hizmetine sunduğu Bilgi İhbar Merkezine “www.ihbarweb.org.tr” adresinden ihbarda bulunmalarını istedi. Kurum tarafından yapılan incelemeler sonrasında söz konusu iddiaları yayan ve manipülatif haber kaynağı olan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde yasal işlem yürütülecek.
MASAK TA İNCELEME BAŞLATTI:
MASAK,  Mali suçlar araştırma kurumu Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşta kasıtlı olarak felaket tellallığı yapan kişi ve kuruluşlar hakkında inceleme başlattı.Döviz kurları üzerinden “dövizlerin devlet eliyle TL’ye çevrilmesi” serbest piyasanın yapı taşlarından olan dalgalı kur sisteminden vazgeçilip “dolar kurunun sabitlenmesi” gibi yalan haber yayan kişi ve kuruluşlar hakkında MASAK inceleme başlattı.BİR ADIM DA MASAK’tan geldi.
Mali Suçları Araştırma Kurulu ekonomiyle ilgili manipülatif ve spekülatif haber yapanlarla ilgili inceleme başlattı. Geç saatlerde başlayan yeni saldırının ardından kurdaki dalgalandırma MASAK’ı da harekete geçirdi.
BDDK’nın swap(Türk lirasını alıp açıktan Tl satma) işlemlerine sınırlama getirmesinin ardından MASAK da yalan haber yayanlar için soruşturma açacaklarını duyurdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ