15 dakikada “hızlı şarj” olma özelliği ile Türkiye’de ilk olan elektrikli otobüs…

  • 04 Ağustos 2018
  • 15 dakikada “hızlı şarj” olma özelliği ile Türkiye’de ilk olan elektrikli otobüs… için yorumlar kapalı
  • 343 KEZ OKUNDU
15 dakikada “hızlı şarj” olma özelliği ile Türkiye’de ilk olan elektrikli otobüs…

15 dakikada “hızlı şarj” olma özelliği ile Türkiye’de ilk olan elektrikli otobüs ASELSAN ile TEMSA tarafından geliştirilerek , yeni dönemde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ndeki öğrencilere hizmet verecek.

Üniversitenin tanıtım günleri knedeni ile  Beytepe Kampüsü’ne getirilen Türk mühendislerinin eseri elektrikli otobüs, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ndeki öğrencilere tanıtıldı.

15 dakikada "hızlı şarj" olma özelliği ile Türkiye'de ilk olan elektrikli otobüs

15 dakikada “hızlı şarj” olma özelliği ile Türkiye’de ilk olan elektrikli otobüs

Beytepe yerleşkesinin testler için pilot bölge seçilmesinin nedeni olarak Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çağlar BAŞLAMIŞLInın AA muhabirine yaptığı açıklamasında, topografik yapısının uygun olması nedeniyle üniversitenin Beytepe yerleşkesinin seçildiği anlaşıldı.

Doç. Dr. Çağlar BAŞLAMIŞLI “Türk mühendislerin eseri olan elektrikli otobüsün özellikle elektronik kısmında yüzde 100 yerli ürünlerin kullanıldığını vurgulayarak, “12 metrelik bir otobüsten söz ediyoruz. Toplamda 87 kişiye kadar yolcu kapasitesi var ve normalde içten yanmalı olan motordan farklı olarak elektrikli motora sahip olma özelliğini taşıyor.” dedi.

Şehirlerin toplu ulaşımında elektrikli otobüslerin ön plana çıkmaya başladığına işaret eden Çağlar BAŞLAMIŞLI, “Üretilen bu otobüsün bataryası daha küçük kapasiteli. Bir sefer yaptıktan sonra 15 dakikada çok hızlı şarj edilerek bir daha sefer yapıyor. ASELSAN’da bu hızlı şarj sistemini kendi üretmiştir.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler yerli otobüse büyük ilgi gösterdi

Beytepe-Metro arasında ring seferleri yapacak araçla ilgili yetkililerden bilgi alan Hacettepe Üniversitesi öğrencileri uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Üniversitenin otomotiv bölümünde yüksek lisans öğrencisi Günce Şahin, ring seferlere elektrikli bir otobüsün dahil edilmesinin ilgisini çektiğini söyledi.

Şahin, “Ben daha çok çevresel düşünüyorum. Çevre kirliliği açısından sıfır emisyon bir araç olması bence çok olumlu.” diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi Murat Ongun Aksu ise “Farklı bir konsept olmasından dolayı çok ilgimizi çekti. Okula ulaşmakta zorluk çekiyorduk. Şimdi ise bir otobüs daha eklenmiş oldu. Şu an öğrenciyiz ancak gelecekte bu otobüsü geliştirmek, üzerine çalışmak hedefimiz olacaktır.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Süleyman Tunç

Kaynak: AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ