Hiç Kar üstüne çiş yaptınız mı?

Nida Şahin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 42 makalesi bulunuyor.
  • 01 Ekim 2018
  • Hiç Kar üstüne çiş yaptınız mı? için yorumlar kapalı
  • 881 KEZ OKUNDU

Sevgili yarımada gündem okurları sosyal medya hesaplarımdan bir tanesinde dolanırken anılarım çıktı karşıma.2013 yılınca Ünlü iş adamı Cem Boyner’in bütün işçilerine göndermiş olduğu belirtilen bir fıkra geldi gözümün önüne ve bunu es geçemedim
Çünkü ben de yıllarca kar üstüne çiş yapmışım farkında değilmişim. Nasıl mı? Önce fıkrayı bir okuyalım sonrasında hep beraber karar verelim. Özellikle işletmeci olan arkadaşlarım ve aile işletmesi yürüten arkadaşlarım fıkrayı okuyunca eminim kendilerini sorgulayacaklardır. Bu arada sn Boynerin paylaştığı isim muhtemelen temsili bir isimdir. Çünkü Cizre de 2 yıl yaşadım Aşiretler içerisinde bu soy isim ya da aşiret ismi yoktur. Doğuda yada batıda Her ihtimale karşı böyle bir isim varsa ve ağa ise kendisini incitmek değil verdiği ders için teşekkür etmek isterim.

Kar üstüne çiş yapmak

Kar üstüne çiş yapan aga..
Doğu illerindeki bir ağanın en büyük zevki, kar üzerine çişiyle imzasını atmakmış. Bu nedenle kar yağmaya başladığı andan itibaren köyde hayvanlar dahil hiç kimse sokağa çıkamazmış. Kar biraz kalınlaşınca, ağa sırtına kürkünü giyer ve köy meydanına gelirmiş. Yanında da en yakın yardımcısı Haso. Ağa sırtını köye doğru döner sonra sorarmış:
-‘Ula Hasso, ahali bakiy mi?
‘Hasso cevap verirmiş:-
‘Evet ağam, hepisi de bir olmuş, pencerelerden bakir. ‘Ağa çisiyle karın üzerine imzasını atarmış ‘Abdullah Cizrelioglu’.Sonrada bir nokta koyarmış ve sorarmış:
-‘Hala bakirler mi?’-‘He ağam, hem bakirler hem de çılgın gibim alkışlirler.’
Her sene ayni tören sürermiş. Aradan 7 yıl geçmiş. Ağa yine, kar tuttuktan sonra, çıkmış köy meydanına. Sormuş Hasso’ya:
-‘Ahali bakir mi?’-‘He ağam, bakirler, köpekler, kediler bile camdadır.’
Ağa ‘Abdullah’ diye adini , arkasından ‘Cizrelioglu’diye soyadını yazmaya başlamış ki; kalakalmış, çünkü yaş gereği prostat. Halka rezil olmak var.
Alçak sesle Hasso’ya sormuş:
-‘Bakirler mi?’
-‘He ağam, bakirler de, sen ne diye durdin öyle?’Ağa çaresiz:
-‘Ula gel yanıma, arkanı dön ahaliye, tamamla şunu.’diye emretmis
.Hasso bir an durmuş, sonra çişini yapmaya hazırlanmış ve ağanın kulağına eğilip :
-‘Ağam’ demiş, ‘Kırk yıldır kafama vurdin, salak dedin,sırtıma vurdin aptal dedin. Ha bu kulun okumayi yazmayi sökemedi ki, ucuni tut da yazının devamını sen yaz.
BİRLİKTE ÇALIŞTIKLARINIZI EĞİTMEZSENIZ ……. TUTACAĞINIZ GÜN YAKINDIR.)
Evet ben de ne web tasarım işlerimi ne de toplu sms işlerimi aileden kimseye tam olarak öğretmemişim ya da onlar öğrenmemişlerdi. !
1 yıllık mecburi bir ara vermek zorunda kaldım bir iftira ile 1 yıl aranızdan uzakta kaldım. Geri döndüğümde ise müşterilerimin yarısından fazlası irtibata geçemedikleri için dağılmışlar. yeniden toparlanma aşamasındayız şuan.
Sözün özü ben birkere bu hataya düştüm. yokluğumda işlemleri yapacak kimseyi bırakmayarak.
Şidmi en küçüğüne kadar öğrendi herkes. Ben de sizlere diyorum ki kar üstüne çiş yapıyorsanız geç kalmadan Birlikte çalıştıklarınızı ya da yokluğunuzda yerinize bakabilecek limseleri eğitin. Benden söyleyip hatırlatması . gerisi size kaldı…
Nida ŞAHİN
www.yarimadagundem.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ