Dünyada İlk Ve Tek Gerçek Yoga Şöleni

  • 27 Nisan 2017
  • Dünyada İlk Ve Tek Gerçek Yoga Şöleni için yorumlar kapalı
  • 561 KEZ OKUNDU
Dünyada İlk Ve Tek Gerçek Yoga Şöleni

Büyük Üstad Akif Manaf Kimdir?

Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı ve Yoga Academy’nin kurucusu Büyük Yoga Üstadı Akif MANAF 1975’ten 1980’e kadar Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde Sibernetik Ekonomi öğrenimi görmüş, 1980’de ekonomi ve matematik dallarında uzmanlaşarak mezun olmuştur. 1984’te ekonomide mastır tezini (Msc) vererek Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde hocalık yapmaya başlamıştır. Doktora çalışmasını (Ph.D) 1994 yılında felsefe alanında tamamlamıştır. Yoga ile ilk olarak 5 yaşında tanışan, Yoga eğitimine 7 yaşında başlayan ve 14 yaşından itibaren düzenli Yoga uygulayan Büyük Yoga Üstadı Akif MANAF, daha sonra Uzakdoğu felsefelerine duyduğu ilgi nedeniyle Hindistan’a yerleşmiştir. Sanskrit dilini öğrenip kadim Yoga metinlerinde verilen bilgi ve tekniklerde uzmanlaşmıştır. Himalaya Dağları’nda bulunarak uzun süre Himalaya Dağları’nda yaşayan gerçek Yoga Üstadlarından eğitim almıştır. Büyük Üstad Akif MANAF’ın Yoga alanında yayınlanmış 46 adet kitabı ve çok sayıda DVD ve CD’si bulunmaktadır. Büyük Üstad Akif MANAF 2012 yılında, Yoga yöntembilimini insanlığa bilimsel bir şekilde aktarmak ve insanları Yoga konusunda doğru şekilde eğitmek için Yoga Antrenörler Derneği’nin (YOGAD) kuruluşuna önderlik etmiştir. 2013 yılında ise amacı gerçek Yoga ilmini dünyanın tüm ülkelerinde insanlığa sunmak olan ve kendi rehberliği altında kurulan Uluslararası Yoga Federasyonu’nun (UYF) başkanı olmuştur.

Yoga Academy’den ve İzmir’de düzenlediğiniz Uluslararası Yoga Şölenlerinden bahseder misiniz?

Yoga Academy insanlığa hizmet için 2001 yılında kuruldu ve bugün Türkiye’de ve Dünyada onlarca merkezi olan bir kurum haline geldi. Yoga Academy, Türkiye kökenli uluslararası ilk ve tek Yoga merkezidir. Toplumun daha sağlıklı ve mutlu olabilmesi için toplumu oluşturan bireyin sağlığını ve mutluluğunu tekrar kazanması gerekmektedir. İşte Yoga Academy merkezleri sağlık ve mutluluk kazanma merkezleridir. Amacımız 0’dan 100’e herkesin Yoga yapmasıdır.

Uluslararası İzmir Yoga Şöleni’

Sekiz yıldan bu yana ise İzmir’de Uluslararası Yoga Şölenleri düzenliyoruz. Söz konusu şölenler kesintisiz bir biçimde, başta İzmir olmak üzere, Ege Bölgesi, tüm Türkiye ve uluslararası alandan oldukça geniş bir katılım ile gerçekleşiyor. Şölenlerin uluslararası düzeyde olması gerek kentin ve gerekse de ülkenin tanıtımına büyük katkı koyuyor. Şölenler başta İzmir halkı olmak üzere tüm katılımcılar için büyük bir popülariteye sahip. Geçen süre zarfı içinde binlerce insan bu etkinliklerde Orijinal Yoga Sistemi tekniklerini uygulayarak sağlığı için çok büyük faydalar kazandı ve kazanmaya da devam ediyor. Yoga Şölenimiz gerçek anlamda gelenekselleşti diyebiliriz. Bu çalışmalarda Yogayı orijinal hali ile bir spor olarak uyguluyoruz. Program kök, pelvis, karın, göğüs, boyun ve alın çakralarından oluşan 6 pratik çakra çalışmasını içeriyor. Çakra teknikleri sağlık üzerinde oldukça büyük faydaları olan önemli tekniklerdir. Söz konusu bilimsel tekniklerle, mükemmel bir bedensel sağlığa ulaşmak mümkün. Bu teknikler, özgüven, yaratıcılık, kararlılık, sevgi, iletişim yeteneği ve zihinsel gücün geliştirilmesini de sağlıyor.

Uluslararası İzmir Yoga Şöleni’nde

Uluslararası İzmir Yoga Şöleni’nde verilen çalışmalara daha önce hiç yoga yapmamış kişiler de katılabilir mi?

Kesinlikle katılabilir ve rahatlıkla uygulayabilirler. Bu çalışmalar Orijinal Yoga Sistemi ile ilk kez tanışanlar için oldukça güzel bir fırsat. Hiç tereddüt etmeden gelip katılabilirler.

 En yakın İzmir Yoga Şöleni ne zaman ve nerede gerçekleşecek?

En yakın şölen İzmir’de 2-3-4 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Hayatımıza sağlık, mutluluk ve başarı katan bu teknikleri uygulayarak bütünsel coşkuyu yaşamak isteyen herkesi Uluslararası İzmir Yoga Şöleni’ne davet ediyoruz.

 Yoga nedir? 

Yoga bütünleşmek demektir, kişinin duygularının, düşüncelerinin ve ruhunun bütünleşmesi, yani tam bir insan olması demektir. Yoga yaparken, organizmanın tüm sistemleri birbirine bağlanarak uyum içinde çalışır. Zihinsel düzeyde ise rahatsız edici duygu ve düşüncelerden özgürleşilir.

Uyguladığımız Yoga orijinal kaynaklardan geldiği için ona Orijinal Yoga Sistemi diyoruz. Maalesef günümüzde gerçek yogaya herkes kendinden bir şeyler ekliyor ya da yogadan bir şeyleri çıkarıyor ve şu yoga, bu yoga hatta ağaç yogası, sandalye yogası gibi komik isimler bile veriyorlar. Bu yüzden uygulanan yoga genelde orijinalden çok uzaktır. Yıllar önce bu durumu fark edince yogayı gerçek Üstatlardan öğrenmek için Himalaya Dağları’na gidip Üstadları aradım ve yıllar sonra buldum. Gerçek Üstadların yanında Orijinal Yoga Sistemi’ni öğrendim. Sekiz basamaklı bu sistem kendiliğinden tam ve mükemmeldir, ona dışarıdan herhangi birşey eklemeye veya içinden birşey çıkarmaya gerek yoktur. Hatta kadim yoga bilgilerinde yogaya kendinden hiç birşey katmaması için uygulayıcı uyarılır.

Uluslararası İzmir Yoga

Yoga insanın bedenini kullanma kılavuzudur. Siz bedeninizi doğru şekilde kullanırsanız mükemmel bir hayat yaşarsınız. Bedeniniz, duygularınız, zihinsel yapınız uyum içinde olur, hastalık, mutsuzluk nedir bilmezsiniz. Toplumun sağlıklı, mutlu, başarılı, sevgi dolu ve neşeli bir bireyi olarak hayatınızı sürdürürsünüz.

Asanalar yoganın çok önemli bir bölümüdür, fiziksel hareketler veya duruşlar demektir. Fiziksel sağlık için asanalar vazgeçilmezdir, ama bunun dışında duyguların ve düşüncelerin de dengeli ve sağlıklı olması için nefes, biyoenerji, konsantrasyon, meditasyon ve derin gevşeme teknikleri de uygulanmalıdır. Biz her derste bütün bu teknikleri uyguluyoruz. Çünkü yoga bütünsel olarak yapılması gereken bir uygulama olarak tanımlanır.

Yoganın faydaları nelerdir?

Orijinal Yoga Sistemi’nde yer alan teknikler doğru ve düzenli bir şekilde uygulandığında beden sağlıklı hale gelir ve rahatsızlıklar hızla kaybolur. Doğru nefes alıp vermek çok önemlidir. Nefes teknikleri ile, akciğerlerin nefes alıp verme kapasitesi artar ve solunum farkındalığı gelişir. Böylece, vücudun bütün hücreleri arınır, beslenir ve yaşam gücü kazanır. Vücut çalıştırma teknikleri ile, eklemler esner, kaslar güçlenir, omurga problemleri giderilir, bedenin genel duruşu düzelir, iç organlar canlanır ve bedensel gerilim atılır. Öte yandan yoga duruşları, forma girmek ve formda kalmak için de etkili bir araçtır. Fazla kilolar giderilir, sağlıklı ve kalıcı bir zayıflama sağlanır. Biyoenerji teknikleri ile insanın enerji alanı güçlenir ve arınır. Ayrıca konsantrasyon ve meditasyon tekniklerini uyguluyoruz. Bilindiği üzere dağınık zihin ve düşünceler sağlığı olumsuz etkiliyor. Bu çalışmalar ile daha odaklı olmaya, zihinsel gücün ortaya çıkıp güçlenmesine, olumsuz düşüncelerin kontrol altına alınmasına ve pozitif düşünmeye yardımcı oluyoruz. Günümüz dünyasında rahatsızlıkların önemli bir bölümü sinirseldir, insanların bu sinirsel gerilimi atmaya ve gevşemeye ihtiyaçları var. Uygulanan gevşeme teknikleri, stres ve gerilimin atılmasını sağlıyor, kişi kendisini gevşemiş ve rahatlamış hissediyor.

Herkes pozitif, mutlu, sağlıklı, başarılı, neşeli, zengin vs olmak ister, işte Yoga bireyin bunlara ve daha fazlasına sahip olmasını sağlar. Bu kapsamda, en başta fiziksel sağlığınızı kazanır, hastalıklardan ve hastalıkların yarattığı psikolojik rahatsızlıklardan kurtulursunuz. Sonra hayata daha pozitif, neşeli ve yapıcı bakmaya başlarsınız, özgüveniniz, yaratıcılığınız ve cesaretiniz onarılır ve kendinizi yaşamınızı dönüştürebilecek güçte ve yeterlilikte hissedersiniz. Zekanız aktifleşir ve pozitif isteklerinizi gerçekleştirir, negatif isteklerinizi ise bertaraf edersiniz. İnsan tam ve mükemmel bir hayat istiyorsa Orijinal Yoga Sistemi’ne hemen başlamalıdır, zaten yeterince vakit kaybedildi.

Kimler Yoga Yapabilir?

Toplumda genel bir kanı olarak, yoganın sadece gençler ya da çok esnek olan kişiler tarafından uygulanabilir olduğu yönünde bir görüş hakim. Oysa, Yoga Academy’de uygulanan çalışmalar 0’dan 100’e herkes içindir.

0`dan 100’e ifadesini kullanmamızın nedeni şudur: Hamileler için Yoga çalışmalarımız var ve anne adayı bu derste sunulan tekniklerden faydalanırken annenin karnında yetişen bebek de çalışmadan annesi kadar fayda sağlıyor. Çalışma sırasında, kandaki oksijen miktarı artıyor ve bu da bebeğin gelişimine katkı koyuyor. Çalışmalar, annenin kendisini daha huzurlu ve kaygılardan uzak hissetmesini sağlıyor, bu durum bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Bebek doğduktan bir ay sonra ise anne ve bebek için yapılan çalışmalarımız var. Bu çalışmalarla, anne hamilelik döneminde aldığı kilolardan kolaylıkla kurtuluyor ve vücudu hızla toparlanıyor. Çalışmalar anne ve bebek arasındaki bağın daha dengeli ve olumlu gelişmesini sağlıyor ve bebek kendisini güvende hissediyor. Sonrasında ise, çocuklar için yoga çalışmalarımız var. Bu çalışmalar çocukların fiziksel gelişimini pozitif yönde etkilerken, içsel olarak da çocuğun özgüveninin gelişmesine ve dışarıyla sağlıklı ilişkiler kurmasına katkı koyuyor. Kişi ergenlik dönemine geldiğinde, hormonal değişimler yaşıyor, tatminsizlik başlıyor ve çoğu zaman ne yapacağını bilemiyor. Bu çağlarda yapılabilecek yoga çalışmalarımız var ve bu sayede ergenlik döneminde bireyler kendilerini daha rahat ve güvenli hissediyorlar. Bunun dışında, sınava yönelik, sınav stresini atma ve başarılı olmaya yönelik çalışmalar var. Bu çalışmalar öğrencilerin sınav kaygılarını yenmesini ve odaklanma güçlerinin artmasını sağlıyor.  Sonrasında yetişkinler için başlangıç, orta ve ileri seviyede yoga çalışmaları mevcut. 60 yaş üstü kişiler için de çalışmalar var. Bu çalışmalar kişilerin ilerleyen yaşlarını daha sağlıklı geçirmelerine önemli katkılar koyuyor. Aileler için olan yoga çalışmaları ise aile bireyleri arasındaki iletişimi güçlendiriyor ve aile içi uyumun artmasını sağlıyor. Bunun yanında ofis çalışanlarına yönelik derslerimiz oluyor. Çalışmalar, iş yaşamının getirdiği yoğun stres ve bedensel rahatsızlıklara çok iyi geliyor. Kişilerin motivasyon ve odaklanma gücü artıyor, böylece iş ortamında daha mutlu ve başarılı hale geliyorlar.

Ayrıca benim sunduğum Çakra çalışmaları da mevcut. Bunlar ileri ve orta düzey teknikleri içeren ve direk Çakralara yönelik pratik derslerdir ve kişiyi birçok yönden sağlığına kavuşturur. Sonuç olarak yaşınız ve rahatsızlığınız ne olursa olsun, Orijinal Yoga Sistemi’ni uygulayabilirsiniz. Unutmayalım ki, sağlıklı bir yaşam herkesin en doğal hakkıdır.

Yoga spor mudur?

Biz yıllardır Orijinal Yoga Sistemi spordur diyoruz. Tabi ki bunun fiziksel ve psikolojik sağlık yönü ve felsefesi de var. Spor insanın kendini geliştirmesi  demektir, bedenini, zihnini ve duygularını güçlü ve sağlam yapması demektir.

Yoga yapmak isteyen okuyucularımız neden Yoga Academy’yi tercih etmeliler?

Yoga Academy’de  Orijinal Yoga Sistemi uygulanmakta ve sağlıklı bir yaşam için her yaştaki kişiye yönelik özel programlarla eğitim verilmektedir. Günümüzde ne yazık ki Yoga, Hinduizm ve Budizm tarikatları tarafından misyonerlik amacıyla kullanılmaktadır. Hinduizm ve Budizm tarikatları Yoga Merkezi adı altında yerler açarak Yoga yapmak amacıyla bu merkezlere gelen kişilere kendi dini inançlarını empoze etmeye çalışmaktadırlar. Gerçekte Yoga bilgilerinin içinde hiçbir dini unsur yer almamaktadır. Saf Yoga bilgileri tamamen tekniklerden ibarettir. İçerisinde hiçbir tapınma ritüeli mevcut değildir.

 

Düzenlediğiniz Yoga festivallerinden de bahseder misiniz?

Dünyada bir ilk olarak her ay doğada Yoga festivalleri düzenliyoruz. 15 yıldır hiç aksatmadan devam eden festivallerimiz uluslararası bir kimlik kazanmıştır ve dünyanın  dört bir yanından, farklı ülke ve kentlerden insanlar katılmaktadır. Yoga aynı zamanda yenilenmek demektir, biz de her festivali mümkün olduğunca farklı bir bölgede yapıyoruz ve aslında her festival kendi içinde bir çok ilki taşıyor, böylece Yoga festivallerimiz insanların kendilerini yenilediği ve bambaşka bir insan olarak geri döndüğü aktiviteler oluyor.  22-23 Nisan’da yapacağımız festival dünyanın doğal güzellikler açısından en güzel yerlerinden birisi olan Abant Gölü kıyısında, Bolu Abant Palace Otel’de gerçekleşecek. Yine hafızalardan silinmeyecek günleri yaşayacağız. Müthiş deneyimlerin yaşandığı uluslararası Yoga festivallerimize herkesi bekliyoruz.

Son olarak Yoga alanında yeni bir kitabınızın daha yayınlandığını duyduk. Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz?

Şimdiye dek yoga alanında 47 adet kitabım yayınlandı ve son olarak “Yalnızlık Nedir ve Nasıl Aşılır?” başlıklı kitap okurlarla buluştu. Çok sayıda olumlu geri dönüş alıyoruz. Okuyucular kitapta, yalnızlık konusundaki tüm sorularına doyurucu yanıtlar bulacaklar.

www.yogaacademy.com.tr

youtube.com/watch?v=KpM9mbWrBAs

youtube.com/watch?v=zd3SY5WT7us

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ