Böcek Yiyen Bitkiler

Merih AKIN YÜCEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 15 makalesi bulunuyor.
  • 08 Mart 2017
  • Böcek Yiyen Bitkiler için yorumlar kapalı
  • 903 KEZ OKUNDU

BÖCEK YİYEN BİTKİLER

Üç adet böcek yiyen bitki paylaşıyorum. Ortak özellikleri, topraklarından azot alamamalarıdır. O nedenle, azotun en çok bulunduğu protein yiyerek gereksinimlerini karşılayabilirler. Bunun en pratik yolu da böcekleri avlamaktır.

Hepsi de başka başka donanımlar kazanıp, evrimleşmişlerdir.

 

Dionea-1

İlk bitki Dionea: Kapan yapraklarını açarak avını bekler. Yaprağının üzerinde üç adet duyarlı tüy bulunmakta olup, böcek bunlardan en az ikisine dokunursa, yaprağı kapatan sistemi uyarır ve hızla kapanır.  Ve yapraklar saldıkları sindirim enzimlerini böcek üzerine salarak, sindirilmesini sağlar. Sindiremedikleri kabuk gibi kısımları, işleri bittikten sonra açılarak dışarı atarlar.

İkinci bitki: Drosera, yapraklarından çıkan tüysü yapıların ucu şişkin olup, parlak ve yapışkan bir madde salgılar. Yaprak yüzeyi de bu madde ile kaplı olup, böcek, burada bal özü var zanneder. Ve yaprak üzerine konan böcek, orada, üzerine kapanan yapışkan tüylerle  kaplanır  ve sindirir.

 

drosera-1

Üçüncü bitki: Nepentes(sürahi), ibrik şeklinde olan bu bitkinin bir de kapağı vardır. Ağız

nepentes

kısmını  kaygan, parlak bir hale getirerek böcekleri çeker. Uçarak , büyük bir hevesle balözü almaya gelen böcek, kayarak ibriğin içine düşer. İbriğin boyun kısmında , aşağı doğru uzanan tüyler vardır. Böcek, kanatlarıyla çırpındıkça, daha aşağı düşer ve tüyler sarsıldıkça, bağlı oldukları , enzim salgılayan hücreler sindiirim enzimi salgılayarak, ibriğin dibinde biriktirirler. Çırpınmaktan yorgun düşen böcek, sıvının içine düşer ve sindirilmeye başlar. İş bitince, ibrikteki  proteinli sıvı geriye emilerek, bitkiye gider.

 

 

 

 

 

Merih Yücel

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ