Cumhurbaşkanlığı seçiminde DOĞUŞTAN TÜRK OLMA’nın değişmesinde takıldım.

Nida Şahin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 42 makalesi bulunuyor.
 • 30 Aralık 2016
 • Cumhurbaşkanlığı seçiminde DOĞUŞTAN TÜRK OLMA’nın değişmesinde takıldım. için yorumlar kapalı
 • 1.060 KEZ OKUNDU

Değerli yarımada gündem haber sitemizin takipçileri ve değerli okurlarım. Bu yazım bence çok önemli ve dikkate alınması gereken bir yazıdır. Bu yazıyı yazarken kesinlikle hiçbir siyasi görüşün tarafı ya da karşıtı olarak bir düşünce ve fikir bağnazlığı içerisinde değilim. Yazımı okurken tamamen tarafsız sıradan vatandaşlar olarak okumanızı ve bu şekilde algılamanızı önemle rica ediyorum. İnanıyorum ki Sitemizi takip eden okuyan bütün siyasi parti temsilcileri Yeni Anayasa düzenlemeleri yapılırken benim çekincelerimi okuduklarında kendi siyasi parti üst kadrolarına ve hatta komisyonda bulunan her partiden vekillerimize ulaşacaktır.

  DOĞUŞTAN TÜRK OLMA MADDESİNİN DEĞİŞMESİNDE TAKILDIM.

Bu yazıyı hazırlarkenYeni Anayasa teklifinde her geçen gün bir değişiklik ya da yeni bir düzenleme yapıldığı yada yapılacağı gelip geçiyordu bir şekilde. Hiçbir maddesine takılmadım desem yeridir.Gerçi bu maddeye de takılsam kimin umurunda olacak deyip geçebilirim ama geçemedim. Son halini de alarak komisyondan geçti.

–Başkan olabilme şartlarından birisi olan Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecekşeklinde komisyondan geçti.

Başkan olabilme şartlarından birisi olan “Doğuştan Türk vatandaşı olmak yerine”  “Türk vatandaşları arasından seçilir” İşte tam daburada takıldım kaldım.

Peki bu ne anlama geliyor ya da ne anlama gelecek? Ben mi kuruntu yapıyorum?

 1. Türk vatandaşı olmanın kriterleri ne olacak ne kadar süredir Türk vatandaşı olacak bu hangi kritere göre belirlenecek. Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi Milletvekili seçilme yaşı 19 oluyor(Başkan Seçilmek için de milletvekili olma şartları yeterli olacak) Bu nedenle Başkan adaylığına önceden hazırlanabilecek yabancı  “genç” nüfus Türklüğe geçiş yapması için nasıl ayırt edilebilecek?
 1. Türk vatandaşı olması gerekli derken Acaba Azerbaycan vatandaşı,Türkmenistan vatandaşı olmak ta yani diğer Türki devletlerin vatandaşı olması yada KKTC vatandaşı olması da yeterli bir sebep olabilecek mi? Türk vatandaşı olmaktan kasıt “açık bir şekilde T.C. Devleti vatandaşı olmak mı, Türkiyeli olmak mı?Türkü Cumhuriyetlerden birinde vatandaş olmak mı?” Kriter nedir? ( T.C.Devletinin vatandaşlık vermediği ya da vermeyeceği birisi KKTC den yada diğer Türki cumhuriyetlerden Türk vatandaşı olabilir. O zaman durum ne olacak?)

Bunu neden soruyorum? Çünkü cevabını bilmiyorum. Kimse de bu doğrultuda bir açıklama yapmış değil? Şu anki seçim için zaten bu bir sorun oluşturmuyor.

 İLERLEYEN ZAMANLARDA : Cumhurbaşkanının süresinin dolması ya da Güçlü bir Türkiye dönemlerinden sonra ayağımızın tökezlediği günlerimizden birinde, Memleketin kaos içerisinde içerden ve dışarıdan Fetö ya da başka o güne ne türer bilemiyorum yapılanmaların arttığı bir zamana denk geldiği bir zaman (İnşallah olmaz) diyorum Cumhurbaşkanlık seçimine gidildiğini farz ediyorum.

Türk düşmanı Bir Alman milletvekili,Yunan iş adamı,  İsrailli Bilim adamı, Amerikalı Silah Tüccarı, Fransız yada İngiliz kraliyet ailelerinden birisi bir kurgu ile, bir katakulli ile T.C. vatandaşlığına  geçebilir. Bu çok da zor değil kaldı ki günümüzde yüz binlerce Suriye uyruklu insana insani duygularla Vatandaşlık hakkı veriliyor. Bunların içinde de Kim kimdir bu dönemde ayıklanmasının  imkanı da yoktur.

 1. Ya da bir mossad ajanı, kgb, CIA, FBI, MI6, MSS, DGSE, FSB  yada  bilmem ne ülkesinin bilmem ne örgütünün bilmem ne  elemanı bir kurgu ile 3-5 yıl öncesinden  vatandaşlığa geçirilip Çoook büyük maddi destekle de 2 sene bilemediniz en çok 3 sene basın,yayın,ve diğer yollarla vatandaşa lanse edilmesi, hile ile ya da bir dönem PKK militanlarının Güney Doğuda silah zoru ile oy almaya çalıştığı gibi bir çalışma sonunda
 2. Ya da Bu gün hala Türk vatandaşı olan Fetö/PDY,  terör örgütü lideri  ismi lazım değil şahıs ya da imamları (imamları telaffuzuna da gıcık oluyorum memleketin güzel yürekli din adamlarının sıfatlarını rencide ediyor) ya da lider kadrosu ve ya bu gün  hala Türk vatandaşı olan PKK vs Terör örgütü elebaşlarından birçoğu , halen terörist olarak aranıyor, haklarında verilmiş kesin mahkeme kararı ve ceza da (şimdilik) vatandaşlıktan çıkarılma kararı yok  Ogünlerin şartlarında bu gibi zatların hızlı bir şekilde beraat ettirilerek yada  duruşması devam ederken
 3. Cumhurbaşkanı olabileceklermi? Elbete olamaz olurmu ya böyle bişey falan demenin anlamı yok!!  Olmaması için nasıl bir önlem alınıyor ya da önlem almayı düşünüyormu büyüklerimiz? Konuşuluyor ve bir karara varılıyorsa asıl duyurulması gereken bunlar değimlidir acaba?

CumhurBaşkanının yetki ve görevlerinden bazılarını göz önüne alacak olursak

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermek,
 • Başkan Devletin ve yürütmenin başıdır. Yürütme yetkisi Başkana aittir
 • Başkan, Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.
 • Bakanları atamak ve görevlerine son vermek,
 • Başkanlık kararnamesi çıkarmak,
 • Yabancı devletlere Türkiye Cumhuriyetinin temsilcilerini göndermek,
 • Türkiye Cumhuriyetine gönderilecek yabancı devlet temsilcilerini kabul etmek,
 • Milletlerarası antlaşma akdetmek ve yayınlamak,

TSK BAŞKOMUTANI…

 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığını temsil etmek,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar vermek,
 • Kamu yöneticilerini atamak ve görevlerine son vermek,
 • Sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilân etmek ve sıkıyönetim veya olağanüstü hal kararnamesi çıkarmak,…..

Doğuştan Türk olmayan ,T.C. Devleti vatandaşı olmayan birisinin Başkan olması yukarda belirttiğim şekillerde şahsi komplo teorilerime göre başkan seçilirse olabilecekleri yazmak gereğini duymuyorum.

Doğuştan Türk olma terimi bana göreçok önemli Bu terim

“Dış devletlerce bize zorla empoze ve hile ile beğendirme yolunu büyük ölçüde engelleyecektir. Eğer illaki doğuştan Türk olma terimi kaldırılacaksa bence en az 15 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşı olmalıdır şeklinde olmalıdır.

Basın ve yayın kuruluşlarından edindiğim haberlerin  hiçbirisinde bu soruma cevap olacak bir yazı,video ya da açıklama göremedim. Benim gibi çok sayıda vatandaşta eminim bunu merak ediyor. Umuyorum ki bu yazım Komisyon üyeleri ve Meclisimizce göz önüne alınır ve bir şekilde bu çekincelerim dile getirilir.

Yarımada haberleri  Nida ŞAHİN

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ