Yerli Malı Haftası!

Dr.Meltem-DUZBASTILAR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Yerli Malı Haftası!

 Anonim bir alıntıyı “Yerli Malı Haftası” nın burukluğuna yakışır buldum.

Paylaşmak istedim sizlerle…

 “Televizyon yoktu. Gazete de her zaman olmazdı.

 Öyle güzel cahildik ki, keyfimiz bozulmazdı hiç!

  Dışarıda kar…

Ama kuzine içten içe öyle yanıyor ki.

 Kuzinenin üzerinde demir maşa…

 Maşanın üzerinde de ekmek dilimleri.

Aydınlık bir kış sabahı ve kızarmış ekmek kokusu…

 Sucuk lükstü. Yumurta lezzetli.

Ekmek her zaman ekmek gibi…

 Bir kez olsun kümesten yumurta almamış, bir kez olsun o kızarmış ekmeğin kokusunu duymamış.

Fakat

Alış veriş merkezlerinin restoran katlarında boğucu bir gürültü ve havasızlık içinde hamburger keyfine fit olmuş çocuklar ve gençler için,

 Ben ne kadar yaşlıyım… “

yerli malı haftası

 Yazının sahibi ile aynı kuşaktan olduğumu düşünüyorum. Yerli Malı haftalarını en güzel ve etkin haliyle kutlayan kuşak. 

Okula giderken annelerinin ceplerine kuru üzüm, kuru incir, fındık, pestil, iğde koyduğu kuşak.

Bir diğer taraftan da; yeni evlenenlerin otomatik çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon v.b. olanaklarıyla, kendilerini annelerinden şanslı sayan kuşak.

Ancak 1980 sonrası jet hızı ile ithal ettiğimiz özentilerle, bütün alışkanlıklarının değerlerinin yavaş yavaş yok olup gittiğini yaşamak zorunda kalan kuşak.

 1980li yıllar; büyük şehirlerimizin çok uluslu şirketlerin kurduğu alışveriş merkezleri ve onların hazır gıdaları ile dolu rafları ile tanıştığı yıllar.

”Zamanım işime de yeter, çocuklarıma da yeter. Senede iki hafta sonu kendi reçelimi, turşumu, salçamı hazırlamaya da yeter” diyen annelerin küçümsenmeye başlandığı yıllar.

 O yıllardan bu yana geçen 40 sene içinde ülkemizin her bölgesine yayılan irili ufaklı alışveriş merkezlerinde her geçen gün hazır ve bol koruyuculu gıdalar çığ gibi büyürken Akdeniz tipi beslenme ” şansına sahip bir coğrafyada yaşadığımızı fark etmekte geciktik. Sahip olduğumuz doğal zenginliği unutup, Türkiye ‘nin batısından doğusuna özgü yemekleriyle zengin Türk Mutfağını küçümserken gençlerimizi pizza ve hamburger kültürüne terk ettik…

 Türkiye’nin Yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle Cumhurbaşkanından başlayarak Türk Tarımını hatırlayanlar, Türk sanayi ürünlerine dönme çağrıları yapanlar eşliğinde özentiden özümüze dönmek için bu senenin “Yerli Malı Haftası” bir başlangıç olabilir diye bir hayal içinde değilim.

 Umudum; son senelerde sağlıklı beslenme eşittir ”Akdeniz tipi beslenme” diyen ve “Akdeniz tipi Beslenme”yi işaret eden Dünya Otoritelerinde.

Umudum; tarladan sofraya gelen zeytinyağı, sebze, meyve, tahıl, kuruyemiş, baharat ve balık’ tan oluşan doğal ürünleri, bu ürünlerin korunması amaçlı, işlenmesi (kurutma, salamura, sıkma v.b), hazırlanması ve tüketimine kadar giden özellikle kadınların yer aldığı bir dizi beceri, bilgi, uygulama ve gelenekten oluşan, zaman ve mekân bakımından sürekliliğini korumuş bir beslenme modeli olan Akdeniz tipi beslenmenin Unesco tarafından “somut olmayan kültürel miras” listesine girmiş olmasında.

Umudum; Atalarımızdan miras kalıp torunlarımıza aktarılan gelenekler kapsamında nitelendirilen bu ayrıcalığımızın farkında olan, son on senedir silkinmeye, kendi ürünlerimize, alışkanlıklarımıza, mutfağımıza sahip çıkmaya çalışan sağlıklı beslenme arayışında olan kendi otoritelerimiz ve halkımızda.

 Şimdi onlar özeniyor bizlere.

Şimdi gençlerin çocuklarına kendi mutfağında pişirdiği yemeği yedirme gayretidir özenilen.

Şimdi “kerevizin kokusunu, ıspanağın tadını, yoğurdun katkısız olanını, yumurtanın raftan gelmeyenini yiye bilmektir özenilen.

Hamburger keyfi ile tatmin olmayacak nesil yetiştirmektir özenilen…

Şimdi hedefimiz; Urla’mızın doğal zenginliğinin ve Akdeniz mutfağının en güzel örneklerinden biri olduğunun bilincinde olmak, beslenme alışkanlıklarımızı ve mutfağımızı  korumak ve Urla’da her geçen gün sayıları azalan çiftçilerimizin ayakta kalmasını sağlamak olmalı derken, 

Çocuklarımıza gerçek anlamıyla yaşayacakları nice “Yerli Malı Haftaları” diliyorum.

 Dr. Meltem Düzbastılar

 Ziraat Yük. Müh.

YAZARIN SON YAZILARI
Yerli Malı Haftası! - 9 Aralık 2016
Mucize - 3 Aralık 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ