Mucize

Dr.Meltem-DUZBASTILAR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
Dr Meltem Düzbastılar-Yüksek Ziraat mühendisi

Dr Meltem Düzbastılar-Yüksek Ziraat mühendisi

       Gözüm tabağımdaki zeytinde. Aklım bu zeytin tanesinin neden olduğu anılarda. Tabağımdaki bu siyah inci sadece zeytin değil, “Hurma zeytini”. Hikayesini yıllar önce babamdan duyduğum  Urlalı olmama neden olan bu mucize meyveyi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Ben evin en küçük kızıydım. Babam 1896 doğumlu. Dünyaya geldiğimde babam 51 yaşındaymış. Hesaplarıma göre; benim Hurma ile ilk tanışmam beş-altı yaşlarıma denk geliyor. Babacığımın bütün çocukları kıymetliydi, ama ben en kıymetlisi. Evin en küçüğü olmanın avantajları birazcık farklı oluyordu.

Bir sabah kahvaltıda, tabağımda yenmemiş zeytinleri görünce; biraz kırgın, biraz hüzünlü bir bakışla gözlerimin içine bakarak:  “Kızım senin yemeyi ret ettiğin bu zeytin Tanrının bir mucizesidir”  dedi. Ve dudağında buruk bir tebessümle, çok uzakta kalan çocukluğuna, onun da “babasının kuzusu “ olduğu yıllara dönerek, anlatmaya başladı:

“Sevgili yavrum, babam bana bu mucizenin hikayesini anlattığında ben de senin yaşlarındaydım. Babam beni  bahçemizdeki zeytin ağaçlarının yanına götürüp, hadi zeytin toplayalım da kahvaltıda yiyelim dediğinde; ben yanımdaki ağaçtaki yeşil renkli zeytinlere yöneldim. Babam beni yanına çağırıp “hayır, zeytinleri bu ağaçtan toplamalısın. Çünkü bu ağaçtaki zeytinler dalında olgunlaşan Hurma zeytinidir. Bu Zeytin yalnızca Ege Bölgesinde yetişir. Onları toplayıp doğru annene götür de kahvaltıda yiyelim” dedi.

“Hurma” zeytinleri büyük bir keyifle topladığımı gören babam bana, bahçemizdeki hurma ağaçlarını nasıl tanıyacağımı, bu zeytinlerin erken siyahlaştığını,  denizden gelen rüzgarla oluşan mantarın zeytinleri ağaçta olgunlaştırdığını,  diğer zeytinleri yiyebilmemiz için, topladıktan sonra tatlanması için tuzlayıp bir süre beklemek gerektiğini, oysa “Hurma”nın bu işlemi ağacın üzerindeyken tamamladığını” anlattı.

Anlattıklarını dinledim ancak o gün için, bana göre en önemli şey kahvaltıda yiyeceğimiz zeytinlerin  benim tarafımdan toplanmış olmasıydı.Bir de Hurma zeytinin Urla’yı sevdiğini, Urlalıların da Hurmayı sevdiğini, düşündüğümü hatırlıyorum.

Bunu takip eden senelerde her Ekim ayında babamla birlikte kahvaltı için zeytin toplamaya devam ettik. Babam da, her sene bana hurma Zeytinin hikayesini anlatmaya  devam etti.”dedi ve hiç aklımdan çıkmayan şu sözlerle devam etti. “İşte yavrum bir mucizenın hikayesiBana babamdan miras kaldı, benden de sana kalsın”

Hurma Zeytini

Hurma Zeytini

O zamanlar tam olarak kavrayamadığım bu hikayeden yalnızca, zeytin yemem gerektiği dersini çıkarıp, tabağıma konan zeytini yemeye çalıştım. Ancak babama sordum “Babacığım Biz Apartmanda oturuyoruz. Bu zeytini sen nereden topladın? ” Babamın gözlerinin uzaklarda bir noktaya daldığını biraz tuhaf bir şekilde  gülümsediğini hatırlıyorum. ”Onları benim memleketim Urla’dan gönderdiler. Bir Ekim Ayında seni Urla’ya götürürüm, ağaçtan toplarız” dedi.

Gerçekten de  ben 12 yaşındayken babam bizi İzmir’e oradan Urla’ya  götürdü. Bir akrabaların evinde kaldık. Bir sabah babam beni uyandırdı.”Sıkı giyin dağa çıkacağız” dedi. Anlamadan babama bakıp “sabah, sabah dağda ne yapacağız” dediğimde; “Ağaçtan hurma toplayıp yanımızda götürdüğümüz ekmekle “Hurma” ağaçlarının altında kahvaltı edeceğiz” dedi. Babamın anlattıklarının heyecanı ile aceleyle giyindim. O gün hurma zeytinlerini ağaçtan toplayıp yerken babamın ne demek istediğini anladım. Ve babamın dediği gibi; bu olayın bir mucize olduğuna karar verdim.

Büyüdükçe, bir zeytinin ağaçtan sofraya gelebilecek olgunluğa gelmesinin ne kadar özel bir doğa olayı olduğunu hep düşündüm.

2000 senesinde ziyarete gittiğim Urla’da anılar beni bırakmadı. Bu gün, yarın derken babamın memleketi Urla’yı gezip oraları tanımak için çok geç kaldığım telaşı ile İstanbul’dan İzmir’e yola çıkmıştım. Anılarla buluşmayı 53 yaşına kadar ertelemiş olmanın utancı içindeydim

Zeytin Ağaçlarının eşliğinde  gördüğüm güzellikler, doğayla tarihin buluşması, Dünyanın ilk zeytinyağı İşliğinin olduğu yerde ve babamın mucize “Hurma” zeytinleriyle birlikte olmanın heyecanıyla Urla’ya yerleştim.

Hurma Zeytin Urla’yı, Urlalılar da Hurmayı çok seviyor. Ben her ikisini de seviyorum.

Şimdi Urla’da yaşıyorum. Her Ekim Ayında Mucizeyi tekrar yaşıyorum…

 Dr. Meltem DÜZBASTILAR

 Ziraat Yük. Müh.

YAZARIN SON YAZILARI
Yerli Malı Haftası! - 9 Aralık 2016
Mucize - 3 Aralık 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ