BENİM KAHRAMAN PREMATÜRE BEBEĞİM MEHMET AYBERK

Suheyl-Budulgan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
  • 16 Kasım 2016
  • BENİM KAHRAMAN PREMATÜRE BEBEĞİM MEHMET AYBERK için yorumlar kapalı
  • 1.050 KEZ OKUNDU

17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE BEBEK GÜNÜ VE BENİM KAHRAMAN PREMATÜRE BEBEĞİM MEHMET AYBERK
Bu gün dünya prematüre bebekler günü . Bende bunu bu gün öğrendim eğer bir prematüre bebek annesi olmasaydım belki böyle bir günün varlığından haberim bile olmazdı. Hani derler ya damdan düşenin halini damdan düşen anlarmış diye sanırım insan bir prematüre bebek sahibi olmadan o minik cesur yüreklerin yaşamak için verdikleri mücadeleyi anlayamıyor.

2001 yılından beri karaciğer hastası olmam nedeni ile kızımın doğumundan sonra bir daha anne olmayı hiç düşünmedim ama Allah bana ikinci kez anne olmayı nasip etti ve 2.5 yıl önce hamileliğimin 35.haftasında iki buçuk kiloluk minyatür bir bebeğim oldu ama onu kucağıma aldığıma bile sevinemeden bir prematüre bebek annesi olmanın gerçekleri ile yüzleşmek zorunda kaldım.

Meğer prematüre bebek annesi olmak demek her an onu kaybedebileceğin düşüncesi ile ölüp ölüp dirilmek demekmiş. İlk çocuğum normal dünya ya geldiği için emzirme problemi yaşamadım ama oğlum erken doğum olduğundan doğar doğmaz anne sütü yerine çay kaşığı ile tanıştı.İlk bir ay boyunca anne sütünü çay kaşığı ile aldı.Hani bir çok anne doğumdan sonra hiç olmasa bir on gün yatar ya ben lohusalığımın ilk 15 gününü kucağımda yeni doğmuş bir bebekle hastane köşelerinde geçirdim inanın bu bile umurumda değildi o an tek hissettiğim şey onu kaybetme korkusuydu.

Kaç kez o minicik ellerini öpüp sakın beni bırakıp gitme diye ağladığımı şuan hatırlamıyorum.

 

17 kasım prematüre bebekler günü

17 kasım prematüre bebekler günü

Ayberk iki buçuk kilo doğduğu için kuvöze alınmadı ama buna bile sevinemedik çünkü prematüre bebekler ‘’Bebek sarılığını’’ çok ağır geçiriyorlar ,oğlum doğduktan 1 hafta sonra sarılık oldu ve üç ayda atlata bildi ve ben oğlum 3 aylık olana kadar her günümü ağlayarak geçirdim. Yinede prematüre bebek anneleri içinde en şanslılardan biriydim çünkü Hastanede geçirdiğim zamanlarda çok daha kötü tablolarla karşılaştım kucaklarına bebeklerini aldıktan sonra kaybedenler vardı.

Çok şükür o günler geride kaldı . Oğlum hala diğer bebeklere göre daha zayıf ve daha çabuk hastalanıyor ama buna da şükrediyorum en azından gelişme geriliği yaşamıyoruz. Henüz boy ve kilo olarak yaşıtlarını yakalayamasa da çok zeki ve mücadeleci bir bebek .Ne zaman oğlumu kucağıma alıp sarılsam onu bana bağışlayan rabbime şükrediyorum. Benim cesur yürekli minik kahramanım Mehmet Ayberk ve tüm prematüre bebeklerin ‘’Dünya Prematüre Bebek Günleri’’ kutlu olsun.Allah herkese sağlıklı bebekler dünyaya getirmeyi nasip etsin……Urla haberleri -yarımadagündem-köşeyazarı- İ.S. 17/11/2016

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ