Mutlu Değilmisin? Oku ozaman!

Güneş Beste ŞAHİN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.
  • 02 Kasım 2016
  • Mutlu Değilmisin? Oku ozaman! için yorumlar kapalı
  • 970 KEZ OKUNDU

Evet değrli okurlarımız bu gün de başka bir kıssadan hisse anlatayım size. Hayat mutluluk olmazsa yaşanmaz ama mutsuzluk olmazsa da mutluluğun kıymeti olmaz. Yani mutsuzluk olmazsa hayatın kıymeti olmaz olsa da anlaşılmaz.Kafanızı fazla karıştırmak istemiyorum.Mutsuzum diyorsanız sebebi ne, hangi ölçüde falan demiyorum bunun ölçüsünü sanırım aşağıdaki yazdıklarımı okuyunca sanırım benim gibi siz de anlayacaksınız. Ya da sebebini bulacaksınız. En azından geçmişte yaptığınız hatalar geleceğinizde tekrarlanmayacaktır.

Haydi bakalım kıssadan hissemize geçelim. Unutmayın Elinizdeki kuşu da sakın uçurmayın.

Bir adam  varmış Hayatı boyunca mutlu olmadığını düşünüp duran bir adam, Bir gün artık mutlu olmak istiyorum benim de hakkım mutluluk demiş ve mutluluğu aramaya koyulmuş. Ne yaptıysa da mutluluğu yakalayamamış. Kimden yardım istesem, Kimden yardım istesem diye düşünürken, uzak bir memlekette, zengin bir bilge adamı tavsiye etmişler. Bu bilge adam aklıyla, bilgisiyle, ilmiyle, hanları, hamamları hatta sarayları ile nam yapmış zengin birisiymiş. Kim ondan yardım istemeye gelse sorularına cevap bulup, derdine derman bulmadan geri dönmezmiş. Bu bilge mutlaka derdine derman bulur yollarmış.

Bu bilge adamdan yardım istemeye, mutluluğu bulmaya karar vermiş. Sora sora Bağdat bulunur derler ya Uzun bir yolculuktan sonra Sora sora bilgeyi bulmuş.

Bulmuş bulmasına da sırada o kadar çoooook dertli var ki anlatılmaz.Ya buraya kadar geldim beklesem ne kaybederim diyerek ve de bilge adamın gerçekten sorusuna doğru cevap vereceğine inanmış, beklemeye başlamış.
Sonunda sıra ona da gelmiş ve bilgeye mutluluğu nasıl yakalarım diye sormuş.

Bilge adamlarında bir kaşık getirmelerini istemiş ve içine iki damla yağ damlattıktan sonra bizim dertli adama  demiş ki:

Mutluluğu arayan okur

Mutluluğu arayan okur

– Sarayımın her yerini gez ve sonra tekrar gel ama sarayımı gezerken yağı dökmeden bu kaşığı ağzında taşıyacaksın.
Adam sorusuna hemen cevap alamadığı için biraz şaşkın tamam demiş, sarayı gezmiş gelmiş bilge bakmış yağ hala kaşıkta, demiş ki:
– Aferin yağı dökmemişsin buraya kadar güzel, peki sarayımın güzelliklerini anlat bakalım, sarayımda neler gördün.
Adam  yağı dökmeyeceğim diye çabalamaktan sağa sola dikkat edememiş, bir bir cevap verememiş.

Sonra bilge:
– Olmadı, bu defa yağı dökmeden, kaşığı tekrar ağızında taşı, amaaa bu sefer sarayımdaki güzelliklere dikkat et, sonra tekrar gel.
Dertli adam ne yapalım diyip tekrar kabul etmiş. Her yeri gezmiş, bu sefer sarayın güzelliklerinden çok etkilenmiş. Sonra ağzında kaşıkla gene bilgenin yanına gelmiş. Bilge sormuş:
– Sarayımın güzellikleri gördün mü, anlat bakalım.
Adam bu sefer hayran kaldığı güzellikleri anlatırken bilge onun sözünü kesmiş ve demiş ki:
– Güzel, peki ama yağ nerede?
Adam sarayı hayran hayran dolaşırken yağı tamamen unutmuş, utana sıkıla bilgeye demiş ki:
– Şey… yağı dökmüşüm.
Bilge bizimkine anlamlı bir bakış atmış ve demiş ki:
– Mutluluk hayatın bütün güzelliklerini yaşamak, tadını çıkarmak ve sorumluluklarına, kaşıktaki yağ gibi sahip çıkmaktır.

Adam mutluluğun sırrına ulaştığı için sevinmiş, bilgeye teşekkür etmiş ve bilgenin huzurundan ayrılmış.

Sizce de böyle değil mi, o zaman yorumlarınızı yazın lütfen

Güneş Beste ŞAHİN

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ