Belki Çok Klişe Olacak Ama Bende 80 Darbesini Gördüm

kemal ergün

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
  • 23 Temmuz 2016
  • Belki Çok Klişe Olacak Ama Bende 80 Darbesini Gördüm için yorumlar kapalı
  • 1.974 KEZ OKUNDU

Belki çok klişe olacak ama bende 80 darbesini gördüm, yaşadım. İnanın savunulacak hiçbir tarafı yok. Sokağa çıkmak yok, dükkan açmak yok, işe gitmek yok, para kazanmak yok. Para kazanmış olsan bile harcayacak yer yok. Arkasından bir de ‘mavi tren ‘ gelmiş, önüne geleni toplayıp gitmiş. Daha 14 yaşında olduğumdan kimin gidip, kimin geri geldiğini bile hatırlamıyorum, tek bildiğim annemin bayat ekmekleri fırına atıp yaptığı peksimetleri ıslatarak yemek zorunda kalmamızdı.

Ortaokula başladığım yıllar, Urla lisesinin orta bölümü liselilerle Sıra mahalledeki aynı binadaydık. Öğrenci ağabeylerin ve ablaların her gün okulda kavga etmeleri, çeşitli milletlerin bayraklarını yakmaları arasında bıyıklarım terledi, sesim kalınlaştı velhasıl ergenliğimi bile yaşayamadım. Okul yolu üzerinde bulunan eski postane sokağı sağlı sollu dernek binaları ile dolmuştu. Devgenç, Devsol, Devyol gibi, ve her evin duvarlarında hatta yollarda bunlara ait yazılar görmek mümkündü. Bombalı pankartlar bile asılmıştı. Bu anlar yaşanırken sınıf öğretmenimiz hepimizi sağlık ocağının bahçesine indirmiş ve evlerimize göndermişti.

Yeni bir darbe girişiminin üzerinden bir hafta geçti geçmesine de benim psikolojim daha düzelmedi.

Böyle bir girişimi televizyonlardan canlı izlerken geçmişe gittim. Devlet kurumlarının içerisine sızan cemaatlerin neler yapabileceğini gördüm. Kendi ırkından olan insanları nasıl öldürdüklerini gördüm. ‘Her Türk asker doğar’ sloganını dilinden düşürmeyen bir milletin içindeki bazı yobazların emir kulu Mehmetçiği nasıl linç etmeye kalkıştığını gördüm.

Bazı siyasi partilerin oy uğruna, iktidar uğruna cemaatlerle dirsek teması halinde olduğunu gördüm. Bu ülkenin gözbebeği Emniyet ve TSK mensuplarının nasıl karşı karşıya getirilmek istendiğiini gördüm. İnsanlığımdan utandım, korktum.

Boşalan devlet kadrolarını yeni cemaatlerle doldurulması riskinden korktum.

Daha düne kadar Fetö terör örgütü ilan edilmeden önce ‘Cemaatime dokundurtmam’ diyen vekiller vardı. Bu gün ise ‘ devlet erkanından gelecek ikinci bir emre kadar meydanları boş bırakmayız’ diyen İsmail ağa, Erenköy, Yahyalı, İskender paşa ve Menzil ……cemaatleri var. Unutmamalıdır ki “Ders alınmayan Tarih tekerrürden ibarettir.”

        Ulu önder Mustafa Kemal’in de dediği gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti şeyhler, dervişler ve müritler ülkesi olamaz, en doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır’

Demokrasi, bir yönetim biçimidir. Bir kurum, kuruluş ya da topluluktaki ve genellikle bir ülkedeki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimi olduğunu hatırlatmak istiyorum.

       Demokrasi adına, bayrak adına, devlet adına, cumhuriyet adına bu mücadelede hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Köşe Yazarı : Kara Kemal

Bu vatanın Askeri ve Polisi Kardeştir

Bu vatanın Askeri ve Polisi Kardeştir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ